, , , ,

Wniosek ZNP do Marszałek Sejmu o pilne procedowanie projektu ws. wzrostu płac nauczycieli

5 lipca 2023 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne procedowanie projektu dotyczącego 20 proc. podwyżek dla nauczycieli.

ZNP przygotował ustawę z gwarancją podwyżki o 20 proc. dla wszystkich nauczycieli od 1 lipca br.  Domagamy się 20-procentowych podwyżek dla nauczycieli!

Projekt ustawy ZNP został złożony w Sejmie pod koniec marca.

LIST ZNP

Warszawa, 5 lipca 2023 r.

Pani Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu RP

31 marca 2023 roku został przekazany Pani Marszałek poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela.

Projekt przygotowany został przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i zakłada 20% wzrost wynagrodzeń nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego od 1 lipca 2023 roku. Mimo składanych przez ogniwa Związku Nauczycielstwa Polskiego petycji w sprawie rozpoczęcia prac nad projektem zmian w ustawie KN, do dnia dzisiejszego projektowi temu nie został nadany numer, co w konsekwencji oznacza brak rozpoczęcia procesu legislacyjnego.

Sytuacja finansowa nauczycieli z dnia na dzień staje się dramatyczna z powodu niskich wynagrodzeń, wysokiej inflacji i rosnących cen. Dodatkowo wzrost minimalnego wynagrodzenia do kwoty 3 600 zł od lipca br. zatarł różnicę między wynagrodzeniem nauczycieli a wysokością płacy minimalnej. Od 1 lipca br. wynagrodzenie nauczyciela początkującego jest tylko o 90 zł wyższe niż płaca minimalna, a w przypadku nauczyciela z wyższym wykształceniem bez przygotowania pedagogicznego – wysokość tego wynagrodzenia jest równa płacy minimalnej. Fakt ten pogłębia pauperyzację środowiska nauczycielskiego.

Nauczyciele czekają na wzrost swoich wynagrodzeń. Pogarszające się warunki pracy, ciągła zmiana prawa oświatowego, przeładowana podstawa programowa – to tragizm sytuacji, która się pogłębia, zwiększając braki kadrowe w szkołach i placówkach oświaty.

ZNP domaga się jak najszybszego rozpoczęcia procesu legislacyjnego pozwalającego na wzrost wynagrodzeń nauczycielek i nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego widzi konieczność spotkania z Panią Marszałek i rozmowy w celu omówienia problemów w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowo-wychowawczych.

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP

POWIĄZANE WPISY

03.07.2024

Grupa robocza ds. emerytur nauczycieli

4 lipca 2024 r. o godz. 11:00 odbędzie się pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli, która działa...

Czytaj więcej
Pierwsze posiedzenie tematycznej grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli

26 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie tematycznej grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli. Ze...

Czytaj więcej


NAJNOWSZE WPISY

03.07.2024

Grupa robocza ds. emerytur nauczycieli
Czytaj więcej

02.07.2024

FOTORELACJA – KONFERENCJA SPRAWOZDAWCZO WYBORCZA OKRĘGU ŚLĄSKIEGO – ZAWIERCIE 26-27 CZERWCA 2024r.
Czytaj więcej

27.06.2024

Pierwsze posiedzenie tematycznej grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli
Czytaj więcej

22.06.2024

Zakończenie zajęć dydaktycznych!
Czytaj więcej

22.06.2024

Grupa robocza ds. wynagrodzeń
Czytaj więcej