Pokaż przyciski
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Contact us
Ukryj przyciski

Pomnik Ławki Szkolnej

Pomnik Ławki Szkolnej – pomnik zlokalizowany przy wejściu do Domu Nauczycielskiego, siedziby Zarządu Głównego ZNP na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 35.

Pomnik jest repliką ławki z 1905 roku, jej oryginał znajduje się w muzeum ZNP w Pilaszkowie. Uroczystego odsłonięcia w dniu 18 listopada 2010 roku dokonali prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz prezes ZNP Sławomir Broniarz. Ławka z brązu naturalnej wielkości jest dziełem rzeźbiarza Wojciecha Gryniewicza. Odlew wykonał B.J. Kwieciński w Pleszewie. Na blacie ławki znajdują się dawne tradycyjne przybory szkolne: liczydło, kałamarz, stalówki, otwarty zeszyt w linię z piórem, oraz kilka książek przewiązanych tasiemką.

Tego samego dnia odsłonięto również, znajdującą się na ścianieDomu Nauczyciela, pamiątkową tablicę, na której widnieje następujący napis: „Dom Nauczycielski wzniesiony dzięki ofiarności nauczycielek i nauczycieli w latach 19301932 według projektu znanego architekta Teodora Bursze i inżyniera Antoniego Kowalskiego jest siedzibą Związku Nauczycielstwa Polskiego. Tablicę wmurowano w 105. rocznicę powstania ZNP. Warszawa, 18 listopada 2010 r.”.