,

List prezesa ZNP z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024

Drodzy Nauczyciele i Pracownicy Oświaty!


Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego życzę Wam tego, co nieodzowne w obecnej oświatowej rzeczywistości, a więc dużo siły i energii oraz jak najlepszych i bezpiecznych warunków pracy. W trudnych realiach szkolnych wiele zależy od wspierających postaw dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oraz dobrej współpracy ze strony rodziców uczennic i uczniów. Życzę Wam, by te relacje układały się jak najlepiej.

Wszyscy oczekujemy, że będzie to rok szkolny, który nie przyniesie kolejnych rewolucyjnych zmian nieakceptowanych przez nasze środowisko. Tego życzę polskiej szkole oraz nauczycielom i pracownikom oświaty!

Rok ten witamy z nadzieją, że nadejdą lepsze dni dla polskiej edukacji. Ważne dla systemu oświaty, dla pracowników oraz uczniów rozstrzygnięcia mogą przynieść zbliżające się jesienne wybory do Sejmu i Senatu. Postawmy na tych kandydatów i kandydatki, którzy tak jak my, mają edukację w sercu!

Pragnę Was również zachęcić do społecznej aktywności, udziału w akcjach na rzecz dobrej edukacji i jej pracowników oraz działalności w związkowym środowisku.

Pamiętajmy, że „najbardziej skuteczne sposoby na poprawę losu naszych uczennic i uczniów, poprawę kondycji naszego zawodu oraz rozwój lokalnych społeczności to działania zbiorowe za pośrednictwem demokratycznych, niezależnych związków zawodowych”. Taką refleksją dzielą się z nami nasi przyjaciele, liderzy międzynarodowego ruchu nauczycielskiego Susan Hopgood i Fred van Leeuwen w książce „25 lekcji o edukacji i demokracji”.

Chrońmy organizacje i instytucje demokratyczne, bo demokracja to coś więcej niż jedynie demokratycznie wybrany rząd. „To niezależny ruch związkowy, jak też wolna prasa, prężne społeczeństwo obywatelskie i silny system publicznej edukacji są filarami, na których opierają się społeczeństwa demokratyczne” – mówią autorzy książki. Przestrzegają przed działaniami polityków, którzy atakują związki zawodowe, ograniczają prawa pracowników do zrzeszania się i do protestu.

Susan Hopgood i Fred van Leeuwen wyjaśniają na czym polega osłabianie związków zawodowych, to m.in.: „przedstawianie ich jako organizacji sprzeciwiających się zmianom; podkreślanie, że nie są dość reprezentatywne; niezapraszanie do ważnych dla ich członków konsultacji”.

Brońmy naszych praw, bądźmy razem i działajmy razem!

Drodzy Uczniowie, Drogie Uczennice!

Życzę Wam dobrego roku szkolnego 2023/2024, wielu ciekawych i inspirujących lekcji. Wierzę, że edukacja będzie dla Was fascynującą przygodą i poznaniem świata.

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP

POWIĄZANE WPISY

Sławomir Broniarz: Bez podwojenia obecnych wynagrodzeń nie da się zasypać w najbliższych latach dziury kadrowej w oświacie

Ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego, rozmawia Piotr Skura Nowy rok szkolny...

Czytaj więcej

29.09.2023

Nowy wiceprezes ZG ZNP

26 września 2023 r. Zarząd Główny ZNP wybrał Urszulę Woźniak na wiceprezesa ZG ZNP. Urszula Woźniak zastąpiła...

Czytaj więcej


NAJNOWSZE WPISY

29.09.2023

Sławomir Broniarz: Bez podwojenia obecnych wynagrodzeń nie da się zasypać w najbliższych latach dziury kadrowej w oświacie
Czytaj więcej

29.09.2023

Nowy wiceprezes ZG ZNP
Czytaj więcej

29.09.2023

Rezygnacja wiceprezesa ZG ZNP Krzysztofa Baszczyńskiego
Czytaj więcej

24.09.2023

List Prezydium KSPAiO ZNP do Pracowników administracji i obsługi
Czytaj więcej

24.09.2023

Opinia Prezydium ZG ZNP do ustawy budżetowej na rok 2024 oraz ustawy o szczególnych rozwiązania służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024
Czytaj więcej