,

Głos Nauczycielski ma już 106 lat!

Głosowe urodziny są zawsze w czerwcu, na pamiątkę wydania w 1917 r. – właśnie w czerwcu – numeru wstępnego Głosu Nauczycielskiego. A było to historyczne wydarzenie. Jeszcze w czasach niewoli, na ponad rok przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, ukazało się w Warszawie nowe polskie czasopismo dla nauczycieli – Głos Nauczycielski!

W numerze wstępnym opisano misję Głosu Nauczycielskiego jako pisma, które ma integrować, wspierać, bronić i inspirować polskich nauczycieli. Pisma zaangażowanego, które ma głosić wartości najważniejsze dla zawodu nauczycielskiego i edukacji.

– I tej misji staramy się być wierni po dziś dzień – deklaruje redakcja Głosu.

Podczas zjazdu Zrzeszenia w Radomiu w grudniu 1916 r. podjęto decyzję o utworzeniu ogólnokrajowego pisma nauczycielskiego (wcześniej istniał ukazujący się na terenie Galicji Głos Nauczycielstwa Ludowego). Był więc Głos Nauczycielski, bo o nim mowa, jednym z pierwszych symboli zjednoczenia i ruchu nauczycielskiego, i – szerzej – ziem polskich u progu Niepodległości.

W komitecie redakcyjnym Głosu nie mogło zabraknąć ówczesnych znakomitości ruchu nauczycielskiego – znaleźli się w nim m.in. Ksawery Prauss, Karol Klimek (jako wydawca i redaktor odpowiedzialny) oraz Zygmunt Nowicki, początkowo sekretarz redakcji, a później redaktor naczelny Głosu. Nowicki, jak wiadomo, był również wiceprezesem Zrzeszenia, a następnie od 1919 r. Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych i Związku Nauczycielstwa Polskiego. W końcu lat 30. przejął prezesurę ZNP. W czasie II wojny światowej był jednym z członków kierownictwa Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (kryptonim ZNP).

Takie były początki pisma, a kolejne dekady funkcjonowania Głosu Nauczycielskiego splatały się z historią polskiej szkoły i szerzej – z wydarzeniami z najnowszej historii Polski, tymi podniosłymi i tymi tragicznymi. Głos Nauczycielski towarzyszył nauczycielom w 1920 r. i zagrzewał do walki z bolszewikami, bronił szkoły publicznej w latach 30. XX w., wspierał odbudowę szkolnictwa po wojnie, a po 1989 r. uczestniczył w tworzeniu nowej szkoły w demokratycznej Polsce. Dziś broni edukacji publicznej, wysokiej jakości kształcenia oraz interesów nauczycieli i pracowników oświaty.

POLECAMY Głos:

  • w wersji elektronicznej – e.glos.pl
  • i papierowej. Można zamówić prenumeratę w redakcji:

📱 pod numerem telefonu: (22) 318-92-60

🖥 lub mailowo: [email protected]

✅ Dla ogniw ZNP Głos w pakietach!

POWIĄZANE WPISY

18.04.2024

Kandydatka związana z ZNP walczy o prezydenturę w Mysłowicach

...

Czytaj więcej
Interwencja ZNP ws. skutków rezygnacji z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował do Ministerstwa Edukacji Narodowej list dotyczący skutków rezygnacji z...

Czytaj więcej


NAJNOWSZE WPISY

18.04.2024

W oświacie idzie ku lepszemu! Głos pisał 100 lat temu: Uratowana dusza szkoły, czarne zmory przegnane
Czytaj więcej

18.04.2024

Kandydatka związana z ZNP walczy o prezydenturę w Mysłowicach
Czytaj więcej

17.04.2024

Interwencja ZNP ws. skutków rezygnacji z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość
Czytaj więcej

16.04.2024

GŁOS NAUCZYCIELSKI Nr 14-15
Czytaj więcej

16.04.2024

Podstawy programowe zostaną odchudzone. Minister Nowacka zapowiada publikację rozporządzenia w ciągu kilku dni
Czytaj więcej