,

Sejm: Projekt ZNP „Godne płace…” skierowany do dalszych prac

W czwartek 24 stycznia br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (druk sejmowy nr 28). to inicjatywa Związku Nauczycielstwa Polskiego „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, której celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli – w taki sposób, by wysokość płac nauczycielskich była powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Dzięki takiemu rozwiązaniu płace nauczycieli rosłyby wraz z zarobkami w innych branżach i nie byłyby uzależnione do decyzji polików z rządzącej w danym momencie ekipy.

Prezes Związku Sławomir Broniarz przedstawił z mównicy sejmowej założenia obywatelskiego projektu zmieniającego system wynagradzania nauczycieli. Apelował o przyjęcie ustawy proponowanej przez ZNP.

– Występuję w imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej popierającej nasz projekt. Występuje również w imieniu 250 tys. nauczycielek i nauczycieli, którzy poparli swoimi podpisami naszą inicjatywę. Czyli poparli propozycję powiązania wynagrodzeń nauczycielskich z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce – mówił w Sejmie prezes ZNP Sławomir Broniarz.

– Nasz projekt czeka w Sejmie na rozpatrzenie od 2021 r. Niestety, za poprzedniej władzy schowano go do cieszącej się złą sławą sejmowej „zamrażarki”. To się skończyło. Dlatego cieszę się, że mogę dzisiaj przedstawić naszą inicjatywę i wyjaśnić dlaczego niezbędne jest podniesienie prestiżu nauczycieli i nauczycielek. To ważne dla nas wszystkich, dla naszego społeczeństwa i dla naszej przyszłości! – podkreślał prezes Związku.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz wezwał Sejm do przyjęcia projektu. – Jeżeli chcemy nowoczesnego państwa, a sądzę, że jest to powszechne oczekiwanie, to trzeba postawić na edukację. Na dobrą  i nowoczesną szkołę z dobrze wynagradzanymi nauczycielami i nauczycielkami – podkreślał.

– Zatem apeluję do Wysokiej Izby o przyjęcie tej inicjatywy i rozpoczęcie pracy w komisjach, dostosowując jej treść do aktualnych rozwiązań prawnych i jak najszybsze uchwalenie ustawy – podsumował.

Podziękował również koleżankom i kolegom nauczycielom i nauczycielkom za wytrwałość mimo trudnych warunków, w jakich przyszło im w ostatnich latach pracować w szkołach, przedszkolach, placówkach i poradniach.

Projekt trafił do dalszych prac w komisji sejmowej.

Fot. Katarzyna Kwaczyńska/Kancelaria Sejmu

POWIĄZANE WPISY

Opinia ZNP ws. potrącania wyrównań

Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wzrosło do 4242 zł brutto. Dlatego niektórzy...

Czytaj więcej

12.02.2024

Zakończyła się druga tura rozmów z MEN – komunikat ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego opowiada się za jak najszybszą wypłatą podwyżek dla nauczycieli z wyrównaniem...

Czytaj więcej


NAJNOWSZE WPISY

20.02.2024

Opinia ZNP ws. potrącania wyrównań
Czytaj więcej

13.02.2024

KONKURS LITERACKI DLA PRACOWNIKÓW OŚWIATY o zasięgu okręgowym pod hasłem „Książka w erze informacji”
Czytaj więcej

12.02.2024

Zakończyła się druga tura rozmów z MEN – komunikat ZNP
Czytaj więcej

07.02.2024

8 lutego odbędzie się druga tura negocjacji płacowych
Czytaj więcej

02.02.2024

MEN – ZNP: Spotkanie uzgodnieniowe 1.02.2024
Czytaj więcej