Rozmowy w ministerstwie edukacji 6.04.2023 – komunikat ZNP

6 kwietnia br. w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej powołanej w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Spotkanie poświęcone było obowiązkom nauczycieli wynikającym z prowadzenia dokumentacji w zakresie pomocy psychologiczno – pedagogicznej i edukacji włączającej.

Związek reprezentowali: wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz członkowie ZG ZNP Edyta Książek, Elżbieta Markowska, Urszula Woźniak i Adam Młynarski. 

Podczas spotkania ministerstwo przedstawiło zasady funkcjonowania edukacji włączającej jako systemu wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w kształceniu ogólnodostępnym i w systemie integracyjnym. Wspomniano również o etapach pilotażu dot. edukacji włączającej realizowanego w 36 powiatach.

ZNP nadal uważa, że zasadnym są działania związane z odbiurokratyzowaniem pracy nauczycieli i dyrektorów szkół, ale nie powinna to być wyłączna i powtarzająca się dyskusja w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego.

W związku z zapowiedzianymi przez ministra edukacji przyspieszonymi rozmowami w sprawie przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 88 ustawy Karta Nauczyciela – przedstawiciel ZNP zgłosił dwa wnioski:

  • podanie przez resort edukacji konkretnego terminu spotkania,
  • przesłanie członkom Zespołu przed spotkaniem projektu zmian ustawy – KN w zakresie emerytur.

Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował członków Zespołu, że przygotował projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zwiększający o 20 proc. wynagrodzenie nauczycieli. Projekt został złożony w Sejmie i uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół parlamentarnych demokratycznej opozycji.

Podczas dzisiejszego spotkania przedstawiciele ZNP skierowali do kierownictwa MEiN wniosek o zaopiniowanie projektu nowelizacji Karty w zakrezie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli.

POWIĄZANE WPISY

03.07.2024

Grupa robocza ds. emerytur nauczycieli

4 lipca 2024 r. o godz. 11:00 odbędzie się pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli, która działa...

Czytaj więcej
Pierwsze posiedzenie tematycznej grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli

26 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie tematycznej grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli. Ze...

Czytaj więcej


NAJNOWSZE WPISY

03.07.2024

Grupa robocza ds. emerytur nauczycieli
Czytaj więcej

02.07.2024

FOTORELACJA – KONFERENCJA SPRAWOZDAWCZO WYBORCZA OKRĘGU ŚLĄSKIEGO – ZAWIERCIE 26-27 CZERWCA 2024r.
Czytaj więcej

27.06.2024

Pierwsze posiedzenie tematycznej grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli
Czytaj więcej

22.06.2024

Zakończenie zajęć dydaktycznych!
Czytaj więcej

22.06.2024

Grupa robocza ds. wynagrodzeń
Czytaj więcej