,

Konferencja prasowa ZNP: Szkolna wycieczka = praca nauczycieli

10 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja prasowa ZNP “Nie tylko o wycieczkach szkolnych, ale także o innych kwestiach wymagających szybkiego uregulowania”. Uczestniczyli w niej Sławomir Broniarz, prezes ZNP oraz Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP.

Oto najważniejsze tematy poruszone podczas konferencji:

  • Szkolna wycieczka = praca nauczycieli. Prawa pracownicze nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne w roli opiekunów często nie są przestrzegane. Chodzi m.in. o delegację służbową, godziny nadliczbowe, dobowy i tygodniowy czas pracy. Czas to uregulować!
  • Apelujemy do MEN o rozpoczęcie prac Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli!
  • Domagamy się rozpoczęcia parlamentarnych prac nad obywatelską inicjatywą „Godne płace”!

NAGRANIE (transmisja LIVE na facebookowym profilu ZNP)

Prezes Związku przypomniał, że w grudniu ub.r. Związek zaproponował szefowej MEN utworzenie zespołu roboczego, który zająłby się kluczowymi sprawami podnoszonymi przez środowisko nauczycielskie. – Mamy połowę czerwca i do tej pory nic się nie wydarzyło. Owszem zespół został powołamy, partnerzy społeczni wyłonili swoich przedstawicieli, na czele tego zespołu stoi pani minister Barbara Nowacka, ale nauczyciele pytają „co z tego?” – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Jednym z tematów są wynagrodzenia. Chodzi o wysokość wynagrodzeń nauczycielskich w 2025 r., ale także o zmiany w systemie wynagradzania polegające na powiązaniu wysokości płac nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju.

Taką zmianę przewiduje obywatelski projekt ustawy złożony w Sejmie przez ZNP. Prezes Związku przypomniał, że 25 stycznia br. przedstawił inicjatywę ZNP na forum Sejmu i od tamtego czasu nie odbyło się żadne posiedzenie Izby, ani sejmowej komisji edukacji w tej sprawie.

O szczegółach oczekiwań ZNP mówiła Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP. – Nauczyciele odnoszą wrażenie, że znowu stali się niewidoczni dla rządzących – powiedziała. – Ponieważ nie zostały wprowadzone żadne uregulowania, które rozwiązywałyby problemy nauczycieli.

Jednym z istotnych problemów jest przewlekłość postępowań dyscyplinarnych (są nawet przypadki, kiedy nauczyciel jest zawieszony od 7 lat!). Kolejną sprawą, która bulwersuje nauczycieli, jest sytuacja związana z emeryturą stażową. – Przepisy dotyczące tego świadczenia wchodzą w życie 1 września br. Problem polega na tym, że nauczycieli, którzy nabędą prawo do „stażówki” nie będą mogli skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia (nawet jeśli nie zamierzają przejść na emeryturę stażową) – mówiła wiceprezes ZG ZNP.

– ZNP domaga się także poprawy warunków pracy w szkołach i przedszkolach oraz dalszego wzrostu wynagrodzeń. Nie mniej ważne jest zadbanie o dobrostan nauczycieli. – Dobrostan nauczycieli jest tak samo ważny jak dobrostan uczniów – mówiła wiceprezes ZG ZNP Urszula Woźniak.

POWIĄZANE WPISY

03.07.2024

Grupa robocza ds. emerytur nauczycieli

4 lipca 2024 r. o godz. 11:00 odbędzie się pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli, która działa...

Czytaj więcej
Pierwsze posiedzenie tematycznej grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli

26 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie tematycznej grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli. Ze...

Czytaj więcej


NAJNOWSZE WPISY

03.07.2024

Grupa robocza ds. emerytur nauczycieli
Czytaj więcej

02.07.2024

FOTORELACJA – KONFERENCJA SPRAWOZDAWCZO WYBORCZA OKRĘGU ŚLĄSKIEGO – ZAWIERCIE 26-27 CZERWCA 2024r.
Czytaj więcej

27.06.2024

Pierwsze posiedzenie tematycznej grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli
Czytaj więcej

22.06.2024

Zakończenie zajęć dydaktycznych!
Czytaj więcej

22.06.2024

Grupa robocza ds. wynagrodzeń
Czytaj więcej