, ,

Debata edukacyjna ZNP w Katowicach

20 czerwca 2023 roku w Katowicach odbyła się debata „Edukacja jest najważniejsza”. Zorganizował ją w Sali Sejmu Śląskiego Okręg Śląski ZNP. Inspirację do tego wydarzenia stanowiło Miasteczko Edukacyjne, które działało w Warszawie w październiku ubiegłego roku.

W katowickiej debacie uczestniczyli przedstawiciele uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, rodziców, dyrektorów, samorządowców, parlamentarzystów i związkowców z całego regionu. Debatę otworzyła Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP witając gości, wśród których byli m.in. członkowie Zarządu Województwa Śląskiego – Grzegorz Boski i Krzysztof Klimosz oraz poseł Lewicy z Dąbrowy Górniczej Rafał Adamczyk.

– Na razie edukacji są rzucane kłody pod nogi. Bardzo trudno jest być dzisiaj nauczycielem, który chce dobrze wykonywać swoją pracę – oceniła.

Dyskusję moderowali Aneta Mastalerz i Mirosław Kozik.

– Chcemy szkoły, która ma stabilną sytuację prawną, potrzebujemy naszą szkołę odbiurokratyzować – apelowała podczas debaty dyrektor Szkoły Podstawowej nr 66 w Katowicach Iwona Korchowiec.

– Potrzebujemy szkoły, w której dzieci mają czas na zajęcia dodatkowe, swoje pasje i przede wszystkim zabawę – mówiła Aleksandra Bienek-Kalińska, mama przedszkolaka, ucznia szkoły podstawowej i ucznia liceum. – Dzisiaj podstawa programowa jest bardzo przeładowana i to musi się zmienić.

– Jeżeli edukacja ma być kołem zamachowym naszej gospodarki, a bez wątpienia jesteśmy do tego przygotowani; jeżeli mamy bardzo dobrych nauczycieli, profesjonalistów, to oni nie mogą być najgorzej wynagradzanymi nauczycielami w Europie – podkreślił Sławomir Broniarz, prezes ZNP podczas konferencji prasowej w przerwie debaty.

– Jeżeli stawiamy szkole coraz większe wymagania i szkoła jest w stanie spełnić te wymagania i oczekiwania, to nie możemy robić tego kosztem nauczycieli. Jest to jedyna grupa zawodowa, która ma obowiązek wyposażyć swój warsztat pracy, przyjść z własnymi narzędziami i jeszcze ponosi za to wszystko pełną odpowiedzialność materialną – przypomniał prezes ZNP.

– Edukacja wymaga wsparcia, nie tylko wsparcia samorządów, ale wsparcia państwa. I za tym optuje nie tylko ZNP, ale cała opozycja – podkreślił poseł Adamczyk.

Pełna relacja z debaty “Edukacja jest najważniejsza” zostanie opublikowana w najbliższym wydaniu Głosu Nauczycielskiego. Polecamy!

POWIĄZANE WPISY

03.07.2024

Grupa robocza ds. emerytur nauczycieli

4 lipca 2024 r. o godz. 11:00 odbędzie się pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli, która działa...

Czytaj więcej

02.07.2024

FOTORELACJA – KONFERENCJA SPRAWOZDAWCZO WYBORCZA OKRĘGU ŚLĄSKIEGO – ZAWIERCIE 26-27 CZERWCA 2024r.

...

Czytaj więcej


NAJNOWSZE WPISY

03.07.2024

Grupa robocza ds. emerytur nauczycieli
Czytaj więcej

02.07.2024

FOTORELACJA – KONFERENCJA SPRAWOZDAWCZO WYBORCZA OKRĘGU ŚLĄSKIEGO – ZAWIERCIE 26-27 CZERWCA 2024r.
Czytaj więcej

27.06.2024

Pierwsze posiedzenie tematycznej grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli
Czytaj więcej

22.06.2024

Zakończenie zajęć dydaktycznych!
Czytaj więcej

22.06.2024

Grupa robocza ds. wynagrodzeń
Czytaj więcej