,

Podstawy programowe zostaną odchudzone. Minister Nowacka zapowiada publikację rozporządzenia w ciągu kilku dni

– Pomysł jest absolutnie aktualny, za chwileczkę pojawi się rozporządzenie – mówiła Barbara Nowacka o pomyśle odchudzenia podstawy programowej o 20 proc. W programie „Graffiti” Polsat News przekazała, że w najbliższych dniach, jeszcze w tym tygodniu, pojawi się rozporządzenie w tej sprawie, a następnie odbędą się konsultacje społeczne, które potrwają 21 dni.

Minister edukacji podkreśliła, że „odchudzenie” podstaw programowych o 20 proc. jest konieczne, zaznaczając przy tym, że prace nad tym rozpoczęły się już za czasów rządów PiS. – Minister Czarnek nie dość, że chciał odchudzać podstawę programową, to jeszcze chciał odejmować godzin, żeby młodzież nie była przeciążona. Źródło? „Deforma” minister Anny Zalewskiej – powiedziała Barbara Nowacka.

Ministra edukacji mówiła również o lekturach. -Te, które dzisiaj są w programie, nie zachęcają do czytelnictwa. Ja się nie wtrącam w listę lektur, natomiast poprosiłam, że tam, gdzie nauczyciel może sam wybrać lekturę, to żeby to zrobił razem z uczniem, żeby młodzież pokazywała, co ją interesuje – stwierdziła.

Podkreślała przy tym, że w obecnym kanonie lektur nie ma ani jednej książki, która została napisana w XXI w. Wspomniała także o ważnej roli filmów i spektaklów. – Bardzo często można przeczytać fragment lektury i zobaczyć dobrze zrobiony film, spektakl. Przecież w XXI w. są takie możliwości – powiedziała.

Mówiła również o możliwości wprowadzania innych lektur dla różnych regionów – Pamiętajmy, że różnimy się na Pomorzu, czy na Śląsku – podsumowała.

Barbara Nowacka mówiła także m.in. o problemie „ocenozy” w polskiej szkole, który znajdzie się celowniku przygotowywanej na rok reformy edukacji w 2026 roku.

– Przed nami duża zmiana. W tej chwili są zlecone badania w Instytucie Badań Edukacyjnych. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich kompetencji chcemy u dzieci w przyszłości, jakiej będą szukały pracy, w czym mogą być konkurencyjni – tłumaczyła minister. – Mamy genialne nauki ścisłe, młodzież, która wygrywa olimpiady matematyczne informatyczne, mamy humanistykę z dużym potencjałem. – To duże wyzwanie – przygotowanie się na kompetencje XXI wieku, żebyśmy konkurowali wiedzą i umiejętnością adaptacji, a nie zostali tanią siłą roboczą  Europy – przekonywała Nowacka

– Absolutnie nie wybieram się do Brukseli. Po to wygrywaliśmy wybory, żeby naprawiać Polskę. […] Cieszę się, że mogę być w resorcie edukacji i zmieniać polską szkołę, po co bym miała jechać do Brukseli? […] Dla mnie możliwość faktycznie zmiany w Polsce jest absolutnym priorytetem – podkreśliła szefowa MEN pytana o zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego.

(GN)

POWIĄZANE WPISY

30.04.2024

20 lat Polski w Unii Europejskiej

W 2024 roku obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do UE. 1 maja 2004 r. Cypr, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa,...

Czytaj więcej

30.04.2024

Święto Pracy 2024

OPZZ: Chcemy Europy Socjalnej! Zapraszamy na obchody tegorocznego Święta Pracy organizowane przez OPZZ, które...

Czytaj więcej


NAJNOWSZE WPISY

08.05.2024

VI OKRĘGOWY RAJD RODZINNY „W SERCU JURY
Czytaj więcej

08.05.2024

Webinarium ZNP
Czytaj więcej

30.04.2024

20 lat Polski w Unii Europejskiej
Czytaj więcej

30.04.2024

Święto Pracy 2024
Czytaj więcej

30.04.2024

XXXIX Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju
Czytaj więcej