Pokaż przyciski
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Contact us
Ukryj przyciski

„Wszystko zaczyna się od dobrego nauczyciela…” – relacja z XI Ogólnopolskiego Zlotu Młodych Nauczycieli

27 październik 2015

Młodzi nauczyciele z całej Polski spotkali się w Zawierciu, by rozmawiać o działaniach ZNP w obronie godności zawodu nauczyciela i kreowaniu pozytywnego obrazu pedagoga w społeczeństwie.

 

            26 września 2015 r. w sercu Jury Krakowsko – Częstochowskiej odbył się XI Ogólnopolski Zlot Młodych Nauczycieli, zorganizowany przez Zarządy Klubów Młodego Nauczyciela przy Okręgu Śląskim i zawierciańskim Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zlot jest jednym z dwóch ogólnopolskich spotkań przygotowanych z myślą o młodych członkach Związku, którzy nie boją się dyskutować o sytuacji polskiej szkoły, systemu oświatowego i trudnościach nauczycielskiej pracy.

„Hasłem przewodnim tego spotkania jest kreowanie pozytywnego wizerunku nauczyciela. Temat nie jest przypadkowy. To reakcja naszego środowiska na to, jaki obraz nauczyciela kreują w ostatnim czasie media, ale i samo Ministerstwo Edukacji Narodowej” – mówi Aneta Mastalerz, organizator Zlotu i przewodnicząca Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela ZNP.

Obecność nauczycieli z całej Polski (Okręg Dolnośląski, Lubuski, Łódzki, Małopolski, Mazowiecki, Opolski, Podlaski, Pomorski, Śląski, Świętokrzyski) świadczy
o potrzebie rozmowy i wspólnego działania w obronie godności zawodu oraz przekazywania rzetelnej informacji o pracy pedagogów. Rozważania te podjęli także goście obecni na Zlocie – wiceprezes Zarządu Głównego ZNP kol. Krzysztof Baszczyński, członkowie Prezydium i Zarządu Głównego ZNP, reprezentanci władz powiatowych i miejskich w osobach pani Agaty Jarza – Korpyś, sekretarza Starostwa Powiatowego w Zawierciu oraz pana Grzegorza Przybysza, przewodniczącego Komisji Edukacji i Kultury przy Radzie Miasta w Zawierciu.

W czasie konferencji młodzi nauczyciele pochylili się nad zagadnieniami związanymi z psychologicznym aspektem wizerunku nauczyciela, związkowym PR, odpowiedzialnością karną i dyscyplinarną, a także poznali dobre praktyki w zawodzie nauczyciela. Goszcząc na ziemi zawierciańskiej odbyli wirtualną wycieczkę po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, zwiedzili Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu i spróbowali jurajskich przysmaków kuchni „Browaru na Jurze”.

Przesłanie sformułowane podczas XI Ogólnopolskiego Zlotu Młodych Nauczycieli stanie się głosem „młodych” wyrażonym w czasie demonstracji przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w dniu 14 października 2015 r.