Pokaż przyciski
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Contact us
Ukryj przyciski

Wręczenie Złotych Odznak ZNP na 42. Zjeździe

24 listopada 2019

Drugi dzień 42. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP

Polecamy zdjęcia z drugiego dnia 42. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP (TUTAJ), podczas którego m.in. Złotą Odznakę ZNP otrzymali Wanda Traczyk-Stawska i Fred van Leeuwen.

Wanda Traczyk-Stawska, jako uczennica była uczestniczką tajnych kompletów. Podczas jednej z lekcji była świadkiem egzekucji nauczycieli. To wydarzenie wstrząsnęło nią do tego stopnia, że postanowiła podjąć walkę z niemieckimi nazistami z bronią w ręku. W Powstaniu Warszawskim nie była – jak wiele dziewcząt – łączniczka, czy sanitariuszką, lecz strzelcem. Niestety nie sanitariuszka, bo jak wspomniała w swoimi wystąpieniu podczas 42. Zjazdu ZNP, sanitariuszek wtedy brakowało najbardziej. Po wojnie Wanda Traczyk-Stawska była nauczycielką w szkole specjalnej w Warszawie. Podczas kwietniowego strajku była jedną ze znanych osób, które wspierały protest pracowników oświaty.

Jak relacjonuje Głos Nauczycielski, 22 listopada br. po odebraniu z rąk prezesa Związku Złotej Odznaki ZNP Wanda Traczyk-Stawska przypomniała, że Józef Piłsudski doceniał rolę nauczycieli w państwie i dlatego w okresie II RP spełniał nauczycielskie postulaty dotyczące godnych wynagrodzeń. Działo się tak, chociaż państwo było biedne. Wanda Traczyk-Stawska podkreśliła, że nauczyciele muszą walczyć o godność, bo nie może być tak, że nauczyciela nie stać na zakup książki. Strajkujcie! – zachęcała.

Fred van Leeuwen jest postacią legendarną w światowym ruchu nauczycielskim. Ten pochodzący z Holandii nauczyciel ostatnie 30 lat życia poświęcił idei zjednoczenia oświatowych związków zawodowych z całego świata. To jego dziełem jest Międzynarodówka Edukacyjna, której był do niedawna sekretarzem generalnym.
Lider ruchu związkowego jest współautorem (wspólnie z Susan Hopgood) książki „O edukacji i demokracji. 25 lekcji od nauczycieli”, która ukazała się w języku polskim nakładem ZNP i miała swoją premierę w naszym kraju na 42. Zjeździe Związku.

“Edukacja jest podstawowym prawem człowieka. Zapewnienie bezpłatnej, powszechnej i wysokiej jakości edukacji publicznej jest jednym z kluczowych obowiązków rządu” – piszą m.in. w tej książce Fred van Leeuwen i Susan Hopgood. Wśród 25 ważnych lekcji dotyczących edukacji i demokracji są m.in. takie:

W swoim wystąpieniu Fred van Leeuwen mówił m.in. o represjach, jakich doświadczają nauczyciele pracujący w krajach niedemokratycznych, są wyrzucani z pracy, wtrącani do więzień, bici, a nawet mordowani. Za to, że uczą prawdy i że chcą realizować swoje prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych. Ale prelegent przyznał, że także w krajach demokratycznych wartości demokracji niestety także słabną.

– Politycy wchodzą do naszych klas i mówią nam czego wolno, a czego nie wolno uczyć. To niedopuszczalne – mówił Fred van Leeuwen i wzywał, by stawiać temu opór, bo pewnego dnia obudzimy się w dyktaturze.