Pokaż przyciski
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Contact us
Ukryj przyciski

WAKACJE Z PSYCHOLOGIEM – Urlop i jego znaczenie

27 sierpień 2021

pobrany plik (4) Urlop i jego znaczenie

Wakacje, utożsamiane z dwoma letnimi miesiącami, właśnie dobiegają końca. I choć od kilku dekad zmieniają się trendy dotyczące miejsc wyjazdu, form wypoczynku i czasu w jakim na nie warto jechać, większość ze względu na dzieci, urlop realizuje w lipcu i sierpniu. Jeśli z różnych względów nie udało Ci się wakacyjne ładowanie wewnętrznego akumulatora nie martw się zbytnio, możesz to zrobić także po zakończonym urlopie. Jak? Dbając o kondycję fizyczną, sen, dietę i relacje. Pamiętaj jednak, że znaczenia odpoczynku nie da się przecenić, co zresztą dosyć intensywnie badają naukowcy.

Urlop i jego znaczenie

Jednym z ważniejszych wniosków przeprowadzanych badań, jest to, że odpoczynek szczególnie na łonie natury pozwala się zrelaksować, spojrzeć z innej perspektywy na to, co się wydarza w naszym życiu, buduje odporność psychiczną. Jeśli jeszcze dodamy do tego poniższe fakty, okaże się, że warto już zacząć planować następny urlop. A z badań wynika, że:

Przed Tobą kolejne kilka lub kilkanaście intensywnych miesięcy pracy, więc spójrz na kondycję fizyczną jak na tarczę, chroniącą przed atakiem. Jakim? Nie ma znaczenia.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, co potwierdzają postanowienia nie tylko noworoczne. Może jednak tym razem przekonasz się i rozpoczniesz.

Wysiłek fizyczny

Jeśli masz sobie poradzić w życiu, niezaprzeczalnie ważna jest Twoja kondycja. Zdarza się, że trudności, które musimy pokonać nie są związane z tężyzną fizyczną i sprawnością ciała. Pomimo, tego powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch” nadal znajduje potwierdzenie nie tylko w obserwacjach ludzi. Co to oznacza dla Ciebie?

Udowodniono, że aktywność fizyczna 3 razy w tygodniu na poziomie 45-60 minut jest silnym czynnikiem zmniejszającym poczucie lęku i depresji. Dla nielubiących wysiłku fizycznego będzie zachęcające to, że nie musi to być obciążający zestaw ćwiczeń, chodzi raczej o systematyczność. Podkreśla się w badaniach szczególnie korzystne działanie ruchu na mózg. Wytwarzają się w nim endorfiny, a więc związki znieczulające mózg, obniża się poziom kortyzolu hormonu stresu, który wpływa między innymi na trudności z zasypianiem, ale także chudnięciem😊 Wreszcie działanie poruszanych mięśni szkieletowych, zdaniem naukowców, wpływa ogólnie na detoksykację organizmu, pozwalając zmniejszyć ilość wolnych rodników, uszkadzających komórki i przyspieszających proces starzenia się. Cykliczna aktywność fizyczna wpływa dotleniająco na mózg, a tym samym całe ciało lepiej funkcjonuje. I nie chodzi tu tylko o profilaktykę cukrzycy, miażdżycy i innych chorób cywilizacyjnych, ale przede wszystkim o wzrost koncentracji uwagi, lepsze myślenie, większe możliwości uczenia się i działania poznawczego, a to w Twojej pracy, tym bardziej jeśli uczysz innych, jest kolosalnie ważne.

Przekonuje Cię to, ale nie wiesz, jak zacząć?

Małe kroki, mogą przynieś większe efekty niż deklaracja zapisania się na siłownię i wykupienie kolejnego karnetu. Zacznij od 5-10 minutowych spacerów. Jeździsz samochodem do pracy? Jeśli to możliwe, zacznij chodzić pieszo chociaż 2-3 razy w tygodniu. Zrezygnuj z windy, na rzecz schodów. Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć w domu przypomnij sobie najprostsze ćwiczenia z rozgrzewki szkolnej lub znajdź na stronach www przykłady zwykłych ćwiczeń aerobowych. Zrób to dziennie przez 5 minut, nie więcej. Po 2-3 tygodniach zwiększ do 10-15 minut. Nawyk, zdaniem naukowców, tworzy się 6 tygodni, więc zacznij i zobaczysz jak będzie się zmieniało Twoje nastawienie i kondycja. Nie musisz zapisywać się od razu na siłownię. Ważne, że wstaniesz z przysłowiowego fotela i zrobisz mały krok, będziesz bardziej aktywny i w zdecydowanie lepszej formie doczekasz się kolejnego urlopu.

Pamiętaj jednak, że zdaniem profesora Timo Strandberga z Uniwersytetu w Helsinkach urlop jest niezbędny dla zdrowia psychicznego co podkreślił stwierdzając „ nie myśl, że zdrowy styl życia zrekompensuje zbyt ciężka pracę i brak urlopu”.

Zrzut ekranu 2021-08-05 081919

Magdalena Lipiak,

psycholog, psychoterapeuta, doradca zawodowy