Pokaż przyciski
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Contact us
Ukryj przyciski

Szefowa amerykańskiego związku AFT dziękuje ZNP

18 października 2022

14 października 2022 r. Miasteczko edukacyjne odwiedziła Randi Weingarten przewodnicząca American Federation of Teachers (AFT), jednego z największych związków zawodowych w USA, by przekazać polskim nauczycielom i nauczycielkom oraz pracownikom edukacji wyrazy wsparcia a także podziękowania za pomoc uchodźcom z Ukrainy.

– Niektórzy politycy chcą podzielić nauczycieli i społeczeństwo oraz przeciwstawić ich sobie nawzajem. Ich zdaniem, nauczyciel nie powinien mieć głosu – mówiła w miasteczku edukacyjnym Randi Weingarten. Podziękowała też ZNP za ogromną pomoc, jaką Związek niesienie dzieciom z Ukrainy. Uznała ZNP za jednego z najbliższych sojuszników AFT.

Randi Weingarten stoi na czele American Federation of Teachers (AFT), jednego z największych związków zawodowych w USA skupiającego 1,7 mln członków. Oprócz nauczycieli i pracowników oświaty, należą do niego również m.in. pracownicy ochrony zdrowia, czy administracji publicznej. AFT należy do szerokiego zaplecza Demokratów i obecnej administracji prezydenta Joe Bidena.

Przewodnicząca AFT przyjechała do Polski z Ukrainy, którą odwiedziła, by poznać sytuację oświaty w zaatakowanym przez Rosję kraju oraz wyzwania, przed którymi stoją ukraińscy nauczyciele.

– Mamy w USA powiedzenie, które niestety jest powtarzane przez naszych szefów – że tak naprawdę nauczyciel powinien być widziany, ale nie powinien mieć głosu. Potrzebujemy, by nauczycieli zarówno było widać jak i było słychać głosy, by nauczyciele mieli dużo do powiedzenia. To miasteczko powstało po to, by wasz minister nie miał możliwości was zignorować. O to właśnie jest walka – o program nauczania, o podstawę programową, wynagrodzenia dla nauczycieli i całego sektora edukacji, ale to też walka o wolność – dodała.

Randi Weingarten jednocześnie podziękowała ZNP za współpracę, przede wszystkim za współpracę w sprawach dotyczących wschodniej Europy.

– Chciałam wam powiedzieć: dziękuję. Współpracujemy z wami blisko i mocno także w zakresie kwestii związanych z wojną, jaką Rosja prowadzi z Ukrainą. Od kilku miesięcy nasza współpraca jest bardzo bliska. W kwietniu, gdy przyjechałam z wizytą, widziałam, w jaki sposób polscy nauczyciele przyjmują i troskliwie opiekują się uczniami z Ukrainy. To nie jest łatwe dla nikogo, gdy nagle kilkoro dzieci mówiących w obcym języku, a do tego z traumą wojenną, przybywa i staje się częścią klasy. Ale wy przyjęliście ich opieką – relacjonowała szefowa AFT.

– Widziałam, jak ZNP stara się pomóc na wszelkie możliwe sposoby. Mówię nie tylko w moim imieniu oraz imieniu amerykańskich nauczycieli. Wracam z Ukrainy, gdzie spotkaliśmy się z ukraińskimi nauczycielami i związkami zawodowymi. Poproszono mnie, by przekazać wam, że koledzy z Ukrainy dziękują polskim nauczycielom, ZNP za pomoc, wsparcie i serce, które okazaliście dzieciom i wszystkim, którzy przyjechali do Polski – dodała.

Źródło: www.glos.pl