Pokaż przyciski
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Contact us
Ukryj przyciski

Raport Fundacji Orange o statusie nauczycielek i nauczycieli

16 czerwiec 2021

Polecamy raport „Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021”, który przygotowała Fundacja Orange.

Został on zaprezentowany 16 czerwca podczas konferencji online, w której uczestniczyła m.in. Magdalena Kaszulanis, Rzeczniczka Prasowa Związku Nauczycielstwa Polskiego.

– Mamy nadzieję, że nasz raport przyczyni się do szerokiej debaty i spojrzenia na nauczycieli z troską i zainteresowaniem, a finalnie – do systemowych zmian na lepsze. Jeśli mamy ambicję pracy nad społeczeństwem przyszłości – wrażliwym na słabszych, niegodzącym się na rosnącą skalę nierówności, odpornym na kryzysy, innowacyjnym i wykorzystującym szanse rozwojowe – to nie możemy przechodzić do porządku dziennego nad problemami, takimi jak te ujawnione w prezentowanym badaniu. Jego wyniki skłaniają do głębokiego namysłu, a ten powinien pociągnąć za sobą zdecydowane działania – deklaruje Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

– Po pandemii potrzebne są oddolne inicjatywy, ale także rozwiązania systemowe, które zwiększą obecność psychologów w szkole – mówiła rzeczniczka ZNP.

Jak wynika z badań, brak wsparcia w rozwiązywaniu trudności wychowawczych to jeden z pięciu czynników najbardziej przeszkadzających nauczycielkom i nauczycielom w ich pracy. Wskazuje na niego aż 30% badanych. Pozostałe to: biurokracja (70%), zdalna nauka (60%), zbyt liczne klasy (58%), niski prestiż zawodu (52%).

Raport „Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021” TUTAJ.

Nagranie z konferencji jest dostępne na Facebooku Fundacji Orange