Pokaż przyciski
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Contact us
Ukryj przyciski

List ZNP do premiera: Rozmowy z szefową MEN nie przyniosły żadnego efektu

8 luty 2019

Pan Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Związek Nauczycielstwa Polskiego ponownie zwraca się do Pana Premiera o pilne spotkanie z udziałem przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych. Dotychczasowy przebieg rozmów w sprawie wzrostu wynagrodzeń pracowników oświaty w roku 2019 ponad poziom zaproponowany przez minister edukacji Annę Zalewska nie przyniósł żadnego rezultatu.

Informacje przekazywane przez minister Annę Zalewską o rzekomym przełomie w rozmowach są nieprawdziwe. Minister edukacji  podczas rozmów w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” nie przedstawiła żadnej propozycji spełniającej żądanie związków zawodowych o poziomie wzrostu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od stycznia 2019 r. Natomiast pomysł przesunięcia wzrostu wynagrodzeń o 5 proc. z 1 stycznia 2020 r. na 1 września 2019 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego traktuje jako niepoważny, bowiem nie ma jakichkolwiek gwarancji zabezpieczenia środków finansowych na ten cel w budżecie państwa, a tym bardziej nie rozwiązuje to podstawowego postulatu środowiska oświaty, tj. wzrostu wynagrodzeń od stycznia 2019 r. o 1000 złotych.

Składanie związkom zawodowym deklaracji bez pokrycia odczytujemy jako formę manipulacji i dezinformacji opinii publicznej. Stąd konieczność spotkania z panem Premierem w powyższej sprawie.

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP

———————–

Związek wystąpił także do pana Rafała Grupińskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży z prośbą o zwołanie w najbliższym czasie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w sprawie narastającego niezadowolenia wśród pracowników oświaty.