Pokaż przyciski
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Contact us
Ukryj przyciski

Komunikat ZG ZNP

18 czerwca 2013

w sprawie zwłoki w ogłoszeniu raportu z ogólnopolskich badań warunków i czasu pracy nauczycieli

W opinii Związku Nauczycielstwa Polskiego pojawia się coraz więcej niejasności w związku z przedłużającym się terminem ogłoszenia wyników ogólnopolskich badań warunków i czasu pracy nauczycieli.

Z informacji zasięgniętych telefonicznie przez ZNP w przeprowadzającej badania firmie SMG/KRC Poland Media wynika, że firma zakończyła przeprowadzanie głównych badań ilościowych nauczycieli w dniu 31 grudnia 2012 roku, czyli zgodnie z ustalonym terminem. Według harmonogramu badań Instytut Badań Edukacyjnych miał ogłosić raport z badań do końca I kwartału 2013 roku.

Dziwi zarówno fakt nieuzasadnionej zwłoki w przygotowaniu i ogłoszeniu raportu, jak i brak wyjaśnień na stronach Instytutu Badań Edukacyjnych oraz MEN.

Wczoraj ZNP skierował do minister Szumilas list otwarty z wnioskiem o wyjaśnienie powodów zwłoki. W efekcie na stronie MEN pojawiła się lakoniczna informacja mówiąca, że w piątek, tj. 7 czerwca, zostaną ogłoszone wyniki badań. Na stronie internetowej IBE nadal brak jakichkolwiek informacji w tej sprawie.

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego należy zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za zwłokę.

  • Czy jest to firma SMG/KRC, która za przeprowadzenie badań jakościowych i ilościowych wzięła ponad milion złotych?
  • Czy jest to Instytut Badań Edukacyjnych, który potrzebował zbyt wiele czasu na opracowanie merytoryczne wyników badań?
  • Czy jest to MEN, które do tej pory szuka odpowiedniej formuły, jak przedstawić wyniki, aby nie narazić się samorządom oczekującym niezmiennie zwiększenia liczby godzin pracy nauczycieli.
  • Czy też odpowiedzialność spada na wszystkie powyższe instytucje, które być może potrzebowały więcej czasu, aby – mówiąc kolokwialnie – „popracować” nad wynikami.

Dzisiaj, 5 czerwca 2013 roku, ze zdumieniem wysłuchaliśmy minister Szumilas stwierdzającej w studiu telewizji Polsat News, że nie otrzymała jeszcze raportu i nie zapoznała się z nim. Te słowa brzmią mało wiarygodnie w sytuacji, gdy badania zakończyły się pięć miesięcy temu, a za dwa dni MEN i IBE planują ogłoszenie wyników badań.

Nie mamy wątpliwości, że gdyby wyniki ogólnopolskich badań warunków i czasu pracy były niekorzystne dla nauczycieli to byłoby już o nich głośno. Stanowiłyby codzienną pożywkę dla mediów, samorządowców i polityków. Ponieważ od pięciu miesięcy jest o nich cicho to znaczy, że wyniki nie wpisały się w czarny PR o czasie pracy polskiego nauczyciela.

Symptomatyczne jest również to, że jeszcze przed ogłoszeniem raportu były minister edukacji Edmund Wittbrodt podważył zawarte w nim wyniki spekulując, że metodologia badań była niewłaściwa.

/-/ Sławomir Broniarz
Prezes ZNP