Pokaż przyciski
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Contact us
Ukryj przyciski

Edukacja jest najważniejsza!

26 października 2022

To hasło przyświecało debatom odbywającym się w ramach Miasteczka edukacyjnego, które funkcjonowało w samym centrum Warszawy w połowie października 2022 roku.

Na specjalnych tablicach goście odwiedzający miasteczko mogli wyjaśnić, dlaczego edukacja jest dla nich najważniejsza.

– „Zawód Nauczyciela musi wzbudzać szacunek. Nauczyciel i lekarz muszą zarabiać najwięcej. Nauczyciel pracuje i w szkole i w domu. Nie może szukać dodatkowego zarobku” – napisała aktorka Maja Komorowska, która  przysłuchiwała się dyskusji o pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Miasteczko edukacyjne to nie tylko panele i dyskusje w gronie związkowców, nauczycieli i ekspertów, ale również goście.

Poza warszawiakami, często zwykłymi przechodniami, dla których edukacja jest najważniejsza, protestujących wspierały osoby publiczne: politycy, samorządowcy, artyści.

Miasteczko funkcjonowało 24 godziny na dobę w centrum Warszawy zaledwie 120 metrów od gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W każdym dniu dyskusja toczyła się wokół wiodących tematów, a w nocy w miasteczku dyżurowali nauczyciele.

Debaty w miasteczku toczyły się wokół ośmiu tematów. Te tematy to:

Każdego dnia odbywały się stałe wydarzenia: konferencja prasowa, debata przedpołudniowa oraz debata popołudniowa z udziałem ekspertów, nauczycieli i nauczycielek, związkowców, pracowników edukacji, samorządowców, rodziców, przedstawicieli organizacji społecznych, edukatorów, pisarzy.

Konferencja i debata popołudniowa były transmitowane na żywo na Facebooku i kanale YOU TUBE.

Codziennie goście odwiedzający miasteczko mogli skorzystać z porad prawników, wsparcia psychologów czy specjalistów od awansu zawodowego.

Do Miasteczka przyjechała Randi Weingarten przewodnicząca American Federation of Teachers (AFT), jednego z największych związków zawodowych w USA. Miasteczko edukacyjne odwiedzili także liderzy, politycy, samorządowcy, aktorzy i rodzice.

Rekomendacje i postulaty uczestników i uczestniczek Miasteczka edukacyjnego zostały zaprezentowane 15 października 2022 r. podczas pikiety ZNP odbywającej się przed gmachem ministerstwa edukacji. Zostaną one także przekazane ministrowi edukacji i premierowi.

Miasteczko to inicjatywa ZNP w ramach trwającej akcji protestacyjnej ws. narastających problemów edukacji.

Debaty i konferencje odbywające się w Miasteczku edukacyjnym można obejrzeć:

– facebookowym profilu ZNP @znpedupl 

– kanale YOU TUBE „ZNP przedstawia”

#EdukacjaJestNajważniejsza #ZNP

GALERIA ZDJĘĆ

DEBATY – nagrania