Pokaż przyciski
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Contact us
Ukryj przyciski

Udział związków zawodowych w konkursie na dyrektora

14 czerwca 2018

14 czerwca 2018 r. sejmowe komisje edukacji i samorządu terytorialnego przyjęły postulowaną przez nas poprawkę przywracającą udział wszystkich reprezentatywnych związków zawodowych w komisji konkursowej na dyrektora szkoły!

Chodzi o senackie poprawki w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe. W ubiegłym tygodniu Senat przyjął poprawkę, zmierzającą do doprecyzowania udziału przedstawicieli organizacji związkowych w komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki oświatowej, wniesiono do ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe (projekt poselski). Zgodnie z nią w skład komisji wchodzić będzie po jednym przedstawicielu organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Celem nowelizacji jest doprecyzowanie regulacji dotyczących udziału przedstawicieli związków zawodowych w komisji konkursu na stanowisko dyrektora szkoły, a także utajnienie głosowań rad pedagogicznych w szkołach i placówkach oświatowych, jeśli dotyczą one osób pełniących w nich funkcje kierownicze.

Wcześniej posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali zmiany w składzie komisji konkursowej na dyrektora szkoły lub placówki oświatowej, które eliminowały partnerów społecznych, tj. ZNP i FZZ. W komisji konkursowej pozostałby jedynie związek zawodowy „Solidarność”.

–  Zaproponowane przez posłów PiS nowe brzmienie artykułu 63 ustawy Prawo oświatowe wykluczało ze składu komisji dwa reprezentatywne związki zawodowe działające w oświacie. Dlatego ZNP zaproponował poprawkę, przywracającą udział wszystkich reprezentatywnych związków zawodowych w komisji konkursowej – mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.