Pokaż przyciski
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Contact us
Ukryj przyciski

1751 zł. Tyle po podwyżce zarabia nauczyciel!

16 maja 2018

Dziś rusza nasza ogólnopolska kampania informacyjna pod hasłem „Chcemy godnie zarabiać!”, pokazująca zarobki nauczycieliRzeczywiste zarobki, a nie wirtualne średnie wynagrodzenia, którymi posługuje się ministerstwo edukacji.

W ponad 50 miastach w całej Polsce pojawią się ogromne bilbordy z wynagrodzeniem zasadniczym początkującego nauczyciela – 1751 zł netto – mówił na konferencji prasowej Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Zgodnie z tzw. rozporządzeniem płacowym MEN od 1 kwietnia 2018 r. stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego wzrosły o 5,35 proc. i wynoszą:

To oznacza, że realna („na rękę”) podwyżka wynagrodzenia zasadniczego, jaką nauczyciele otrzymali wyniosła dla:

* Podajemy stawki netto w przybliżeniu, po uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku, zaliczki na podatek dochodowy i składek ZUS.

Raport Głównego Urzędu Statystycznego „Struktura wynagrodzeń według zawodów” pokazuje, że nauczyciele to jedna z najgorzej wynagradzanych profesji wśród specjalistów.

Na niskie zarobki polskich nauczycieli zwracają uwagę instytucje międzynarodowe.

Wydatki państwa na edukację są za niskie. W 2018 r. subwencja wynosi 43 mld (1,16 mld więcej – w kwocie tej uwzględniono podwyżki od kwietnia).

Bez znaczącego zwiększenia wydatków na oświatę nie będzie możliwa ani poprawa jakości edukacji, ani odczuwalny przed pedagogów wzrost zarobków. Tegoroczne prognozy wskazują na utrzymanie dobrej koniunktury gospodarczej.

Stać nas na inwestowanie w edukację i nauczycieli – kraj się bogaci.

Nie stać nas na oszczędzanie na edukacji.

Jeżeli chcemy, by do pracy w szkole przychodzili najlepsi absolwenci, pensje nauczycieli muszą wzrosnąć. Realnie, a nie symbolicznie!

Transmisję z dzisiejszej konferencji prasowej można obejrzeć na profilu ZNP na Facebooku (w zakładce Filmy).